עורך דין צוואות וירושות

צוואה בפני עדים

נושא הצוואות מטופל בדרך כלל על ידי עורך דין צוואות וירושות , זהו למעשה תת תחום של עורך דין המתמחה בענייני משפחה ונושא חשוב ובלתי נפרד מהתחום המשפחתי. 

תהליך הירושה מעוגן בצורה ברורה בחוק הירושה, תשכ”ה – 1965 בישראל. אם אדם לא השאיר צוואה, מתחלק רכושו לפי הוראות החוק. אם השאיר צוואה יחולקו נכסיו בהתאם לצוואתו. ישנם כמה סוגים של צוואות שהחוק מכיר בהם: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בעל פה וצוואה לפני רשות. כדי למזער את האפשרות להצליח לערער על הצוואה בעתיד, מומלץ לערוך אותה ולחתום עליה בעזרת עו”ד צוואות מיומן.

סוגי צוואות

במידה ואדם נפטר (מצווה) ולא השאיר אחריו צוואה, רכושו יתחלק על פי דין. מעגל הקרבה מוגדר על פי חוק, כאשר קרוביו מקבלים את חלקם בירושה בצורה מסודרת. בד”כ אדם מעוניין להשאיר אחריו הוראות כיצד לחלק את רכושו ולכן יש להכין ולערוך צוואה. החוק מכיר בכך ומאפשר כמה סוגי צוואות:

  1. צוואה בכתב יד – אדם יכול לכתוב צוואה בכתב ידו, ללא עדים וללא חתימת רשות חוקית. אך על הצוואה לכלול את חתימתו ואת התאריך שבו נחתמה.
  2. צוואה בפני עדים – סוג הצוואה הנפוץ ביותר. זוהי צוואה בכתב, שנכתבה בפני שני עדים המאשרים כי המצווה הצהיר וחתם בפניהם על הצוואה. הם גם חותמים עליה. הצוואה תקפה אף אם לא נערכה ונחתמה בפני רשות חוקית אלא רק בפני שני העדים.
  3. צוואה בפני רשות – אדם יכול לחתום על צוואה בפני רשות חוקית, כגון רשם לענייני ירושה; דיין של בית דין דתי; שופט או רשם של בית משפט; נוטריון. המצווה מוסר לרשות החוקית את צוואתו וזו מאשרת שהצוואה נאמרה או הוגשה לה ולאחר מכן המוריש מאשר שזו צוואתו.
  4. צוואה בעל פה / שכיב מרע – זוהי צוואה של אדם החושש כי הוא עומד ללכת לעולמו. הוא רשאי לומר את צוואתו בעל פה בפני שני עדים הדוברים את שפתו, הם מעלים את רצונו על הכתב ככל הניתן מיידית, ומפקידים אותה בפני הרשם לענייני ירושה או בבית משפט. צוואה זו בטלה אם האדם (המצווה) ממשיך לחיות מעל לשלושים יום ממועד שינוי הנסיבות שגרמו למצווה לומר צוואה זאת לעדים.

כל אחת מהצוואות רגישה לביטולים אם נמצאו בה פגמים. למשל נסיבות חתימה לא תקינות, פגמים צורניים ועוד. משום שצוואה בפני עדים היא השכיחה ביותר, מומלץ לערוך ולחתום אותה בליווי עו”ד המתמחה בצוואות וכך לא יהיה ניתן להצליח לערער עליה בעתיד.

חיזוק צוואה בפני עדים

צוואה בפני עדים היא הנפוצה ביותר בישראל. זו צוואה שמאשרים שני עדים במעמד החתימה עצמה, והם מעידים כי המצווה הצהיר וחתם בפניהם על הצוואה. עליהם בין השאר להיות בגירים וללא אינטרס בצוואה האמורה. הצדדים שנפגעו מצוואה זאת יכולים לערער על הצוואה בתקווה לבטלה בתואנות שאינה חוקית, ממספר סיבות : למשל, לטעון כי העדים לא היו נוכחים בפועל בזמן החתימה או שהעדים אינם כשירים לעדות או שהינם בעלי אינטרס בצוואה עצמה. נוסף על כך אפשר לנסות לערער על צוואה זו בטענה כי המוריש לא היה צלול בדעתו ובשכלו ולכן לא היה מודע על מה הוא חותם. ישנם עוד סיבות…משום כך מומלץ לבצע מספר פעולות כדי להקשות אפשרות של הצלחת ערעור על הצוואה, דבר שיכול להוביל לביטולה בעתיד. מומלץ לקבל ייעוץ מעו”ד מומחה בצוואות כדי להבטיח את האפשרות שהצוואה לא תבוטל בעתיד.

עו”ד שרון חיבה, עורך דין מומחה בצוואות

אנו ממליצים לערוך כל סוג של צוואה בליווי עורך דין מומחה בצוואות, כדי להימנע מעוגמת נפש. ליווי מקצועי מונע מצב שבו רצונו המפורש של הנפטר לא מתקיים, כולל ערעור על צוואתו וכן פסילת צוואתו.

אנו במשרד של עו”ד שרון חיבה מומחים לענייני צוואות וירושות. אנו מנסחים ובודקים צוואות כדי שתהליך הירושה יתנהל באופן ברור, חוקי ותקין. אנו גם מייצגים אנשים המערערים על צוואה לא חוקית או לחלופין, מגינים על אנשים מפני המנסים לנשלם מצוואות, בתואנות שהצוואה שבה הם רשומים כיורשים אינה חוקית. משרדו של עו”ד שרון חיבה מציע ליווי אישי ומקצועי ואף ייצוג בבתי דין, במידת הצורך. אנא צרו קשר דרך האתר או התקשרו, ונשמח לספק לכם פרטים ולקבוע לכם פגישת ייעוץ עם עו”ד שרון חיבה, עו”ד מומחה בצוואות.

נשמח לייעץ ולכוון לפיתרון הנכון עבורך